27 ноември 2005

Предложете сајтови за рецензија

Скоро сите веб-сајтови предложени за рецензија по е-пошта биле претставени во рубриката „сајт на денот“. Повелете, искористете ја можноста да предложите сајтови и преку коментарите на овој пост.

137 коментари:

TargeT рече...

http://vicoteka.blogspot.com

GoodBytes рече...

Сајт со многу документи за историјата на Македонија „History of Macedonia“.

Бобан рече...

www.ozboruvac.org :)

Razvigor рече...

Здраво Гудбајтс,

Веб-сајтот „History of Macedonia“ беше рецензиран на 13.09.2004 г. и копија на рецензијата e помeстена и во архивата на блогов.

Darko156 рече...

http://www.plagij.at

Доколку не бил објавен вреди да се објави

Darko156 рече...

http://www.makrap.com/

Shepard рече...

BORAT HOMEPAGE

ANARCHOpedia


Tha Shizzolator

Razvigor рече...

Здраво на сите. „Вицотека“ би требало да излезе во понеделничкото издание. „Озборувач“ ден или два потоа. Текстот за „Плагиј.ат“ излезе во петок, а сајтот на Борат беше рецензиран неколку дена по „Наградите на МТВ“ и наскоро ќе биде вметнат во блогот. На матичниот сајт кај тој напис има некоја техничка непогодност, иако Најди! го индексира). А и другите наскоро ќе дојдат на ред, фала за сугестиите.

Darko156 рече...

Па што не кажувате дека можело да се пртедложува и својот блог.
А јас се правев скромен.

Може ама и не мора
:)) да се објави www.komunikacii.blogspot.com

Zoran Dimitrov рече...

Blog za EU
http://europeanhouse.blogspot.com/

Darko156 рече...

http://www.vodovod-skopje.com.mk

Darko156 рече...

http://www.cybercafes.com

Razvigor рече...

Шепард, во блогов е вметната рецензијата за Борат, арно ама овој Шизолатор никако не ми се отвора.

Дарко, да секако може да се препорачуваат и сопствени сајтови. :-)

Ако ви е згодно, со препораките може да наведете зошто мислите дека сајтот вреди да се посети, ќе бидете цитирани.

Bukarski рече...

http://lebov.blog.hr

Големиот Лебовски, заебан, остар, шовинист со лептир машна®

Еден од најдобрите и најпосетуваните блога во Хрватска.

Пиши за него, тој ни е во блиско соседство е успешен пример како од блогер наскоро ќе стане укоричен писател. Хрватската издавачка куќа “Алгоритам“ му припрема издание на збирка раскази кои поголемиот дел биле објавени на блогот.

Колумнист е и во хрватскиот “Космополитен“.

Shepard рече...

њњњ.theonion.com - пошто е права пародија на амерички весници (ме мрзи тагови)

shizzolator не се отвара, матер да му ебам.. иначе тоа е да ги преведуваш страниците во шизл дизл манизл, у речникот на снуп дог.

други сајтови:

www.che-lives.com - сите шо носат маичка со Че да се запрашаат малце околу ликот.. башка има куп добри ствари за симињање, а има и цела филозофија на новата левица.. кул е..

http://andrewsullivan.com/

е типот е новинар, амер, ова му е блого, педер е, уредник, највечи фактор у пол. јавност во САД

http://www.politicaltheory.info/

дневно апдејтуван политиколошки портал

и пиши дека ја сум препорачал тоа, мајка ми ме куне дека само голи тетки глеам на нет и пишувам исфрустрирани текстови.

Razvigor рече...

Сакаш со име и презиме или со прекар (и кој) да бидеш наведен како препорачувач?

Razvigor рече...
Коментаров го отстрани администратор на блог.
Razvigor рече...

Шепард, „Ди анјон“ и „Дневниот преглед на политичка теорија“ имаат поминато - едниот многу одамна, другиот пред десетина дена и тоа по препорака на Петар К. од „Најди!“.

Во секој случај, би требало сите предложени интересни сајтови кои не биле во неа да се појават во рубриката, кај да е...

Shepard рече...

абе мене сеа ми текна, не знам дали некогаш си го рецензирал Вуна.. њњњ.вуна.тк.. иначе, мојо гугл аналитикс вика 200 јуникс дневно ;) али тоа од коа го стаив, а земено од почетоток реалната бројка е помала.. не се фалам, дека нема јавен бројач затоа.. и тоа..

уствари за посетите не пишувај, ќе искочи дека си го мафтам во јавноста, т.е. читателите на Време :)

а други сајтови, шо ми текнуваат:

www.nbadraft.net - сајт за надежни играчи (кошаркари), таканаречени проспектс, пред да влезат меѓу професионалците..

http://yagoohoogle.blogspot.com/ - мада ова би требало познато да ти е :)

http://www.masso.org.mk/ - хомосексуалците во мк (не дека нешо иам предрасуди, ама немој да кажеш дека ја сум препорачал, знаеш, се шират муабети :) )

http://www.idsco.org.mk/ - институт за демократија, солидарност и ЦО.. не е нешто сајтот, ама НВО-то е најдобро у МК..

И ТОА!

а да, www.ukim.edu.mk и сите негови подсајтови.. катастрофата лично :)

Shepard рече...

те излажав, развигор, стотина ми се визитс.. тоа 200 друго е.. неделно ваљда.. абе тоа компликувано у пм :) и 2.64 пејџвју пер визит.. овие ти се озбилни :) ама не ги ставај, не се јавни..

Shepard рече...

www.liquidgeneration.com

...... kewl :D

Bukarski рече...

Море Офчар доста се лижиш. Ќе те клај Филипчо не ми се секирај.

Анонимен рече...

http://www.dnb.com.mk
http://gnome.softver.org.mk

Darko156 рече...

www.autobild.com.mk

Анонимен рече...

eve eden blog koj pocna da se "emituva" po dobivanjeto na status zemja kandidat za clenstvo vo EU:

http://evropa.blog.com

moby рече...

www.xmkd.com

i/ili

www.kometalfans.com

posebno potenciraj go forumot koj e sobiralishte na rakometni fanovi od cel svet (bukvalno!)

Razvigor рече...

Моби, „Екс-мкд“ бил рецензиран на 2.7.2004 г., а и „Кометал фанс“ - само вториов не бил ставен на веб-сајтот на „Време“. Ќе излезе на блогов наскоро. Во секој случај, фала на сугестиите.

moby рече...

ok.

a kolku vreme gi drzite vesnicite on-line vo arhiva?
ja duri pred 1 mesec doznav deka vo juli blogot mi bil vo 'sajt na denot" pa sakav da vidam shto imalo na naslovna :) ama na vreme.com.mk ne moze

Ико рече...

Јас би предложил:
http://juventusmkd.blogspot.com/
http://crveno-crni.blog.com.mk/
http://fcliverpoolzone.blogspot.com/
http://ultras.blog.com.mk/
Бидејќи се единствени македонски фан-блогови, би можеле да ги опфатите во еден текст. Поздрав!

Darko156 рече...

http://www.gonzopj.net/

Концепт на Фотоновинарство

Манифестот објаснува мнјогу работи

Јован рече...

http://www.sekaaleksic.com/

Сериозно :)

Darko156 рече...

http://www.undesign.org/

Анонимен рече...

Да видам овој сајт да го објават во Време како сајт на денот и да те частам што сакаш во било која кафана:

http://www.mdlf.org/

Jovan рече...

http://forums.snapsolutions.ca/

Јован рече...

http://www.thebubbleburst.co.uk
http://www.lyngsat.com/
http://www.nvg.ntnu.no/sinclair/contents.htm

Gjole рече...

Ајде и ја сам да си се предложам :-)

http://photo-soulz.blogspot.com/

евентуално и

http://m-soulz.blogspot.com/

Jumbo рече...

http://photoshop.blog.com.mk

Deckoto e car za photoshop a + i blogot mu e kako tutorial za samiot photoshop. Za sekoja slika ima i objasnuvanje kako ja napravil

The RED GUY рече...

www.tracker-mk.org

Lavot рече...

taratur.com

не си го рецензирал најновиот македонски портал....

Lavot рече...

а изгледа не ни сакаш....

Nikolce рече...

Mozes da gi prestavis :
www.zastani.com

www.tepajvreme.blog.com.mk

www.mtv.com.mk

СркаЈ рече...

http://www.srkaj.com

Odberi Eden Site se Isti i Onaka рече...

Odberi Eden Site se Isti i Onaka

http://www.odberiedensiteseistiionaka.blogspot.com

Анонимен рече...

www.macedoniadaily.org

Анонимен рече...

http://www.multidesign.com.mk

Уредници рече...

Нов веб-портал за ноќен живот
www.kadevecer.com.mk

Вебсајтот се состои од прегледен календар со секојдневни настани, галерија со слики која редовно ќе биде надополнувана со најновите настани во градот, директориум за сите кафулиња и дискотеки во градот, како и кина, театри и музеи. Исто така ќе има редовни колумни во врска со ноќните случувања од соработници на вебсајтот, како и интересни совети на таа тема.

Како дел од стратегијата за развој, порталот работи на воспоставување на регионална мрежа на вебсајтови за ноќен живот, со која би се информирале младите во Македонија за сите случувања во околните земји.

Дамјан рече...

Ви го предлагам сајтот:
www.delcoangelov.com

Доброволно работам како веб и маркетинг агент на Делчо Ангелов, 54 годишен Македонец кој планира да извози 16.102км со велосипед низ цела Европа, да бидам искрен малку сум разочаран од македонската јавност за неизразената поддршка кон овој човек.
Планираниот маратон треба да се одржи во Март/Април.

Среќна Нова Година и се најубаво,
Дамјан
damjan@delcoangelov.com

Milan рече...

Види го овој, сум видел некој ваков ама странски мислам дека беше

http://nemagreska.com/

ribaro рече...

Јас имам два предлога кои мислам дека се издржани.
Првиот е (коко шо гледам и некој Милан предложил) за новиот македонски сајт www.nemagreska.com. Мошне интересна страница која нуди интеракција со посетителите, уствари посетителите се фактички креатори на страната. Од типично забавен карактер е и најважно е шо досега нема таков сајт во Македонија.
Вториот е: http://kuler.adobe.com/, сајт кој го препорачува панта реи а кој е мошне корисен како за веб дизајн махерите, исто и за архитекти и за сите што се занимаваат со дизајн или декорирање пс:
Очекувам два од два :)
Поздрав

Johnny рече...

www.365.com.mk

Miss El рече...

http://pictureperfectville.blogspot.com

Bukarski рече...

можам и приватно нели, но кога веќе имаш ваква опција. би сакал да го препорачам блогот на Лолита за рубриката Сајт на денот. Девојката несомнено е една од најпродуктивните блогерки на блогерајот и која пишува љубовна поезија. не значи ако пишува љубовна поезија дека е помалку важна од некој блог експерт по општо мислење што секој втор ден ги коментира А1 вестите.

“кога долго висам на интернет потајно во себе знам дека нешто страшно ми фали во животот.
кога ќе кликнам на Лолита блог, и кога ќе ја видам цела фанатична посветеност на поезија дознавам што точно е тоа.“

vermilion рече...

blogot na "vermilion" kade e vo tek humanitarna akcija za pomos na institutot za belodrobni zaboluvanja kaj decata - kozle

http://vermilion-publishing.blogspot.com/2007/04/blog-post_9079.html

Анонимен рече...

www.marifet.com.mk

Deja-Vu рече...

www.makpcworld.com
malku IT :), ili malku povekje

Анонимен рече...

http://kicevo.blog.com.mk

Анонимен рече...

http://www.lostseries.blog.com.mk

И ако не пишуваш ништо за ова кажи да не чекам или да мислам дека не ги исполнува критериумите, ок?

Razvigor рече...

Кој чека, ќе дочека. Сите предложени сајтови се „влезени во машина“, а излегувањето на рецензиите зависи од уредувачката политика на самиот весник, односно одлуките кога да биде а кога не самата рубрика.

nidZZo рече...

www.kokino.org.mk

Optimus Prime рече...

Ова е Скопје

http://www.ovaeskopje.com.mk

Анонимен рече...

Blogot za Istorijata na Makedonija (Bulgarian view): www.macedonia-history.blogspot.com
Me interesira tvoeto mnenie, preporaki i zabelezki.
So pochit!

Prilep рече...

Ај и јас сам да се предложам

http://prileponline.blogspot.com

Gjole рече...

http://photo-soulz.blogspot.com/

- за разлика од првиот пат кога беше "Сајт на денот" - сега има доста подобрен темплејт - и визуелно и функсионално / ...и да - главната разлика - сега е на англиски :-)

Анонимен рече...

Motori - prv makedonski moto portal

Анонимен рече...

Da se znae daka e od makedonski bloger :0
http://ebookdeal.blogspot.com

Анонимен рече...

www.tocka.com.mk
www.zazabava.com
www.badijala.com
www.kajgana.com

Анонимен рече...

www.urnebes.com.mk
www.Romanticni.com.mk

Анонимен рече...

http://informaticari.net

Анонимен рече...

Новиот портал it.com.mk

Анонимен рече...

www.topmkd.com

Ивана рече...

http://crapwerk.blogspot.com/
Супер блог

Анонимен рече...

www.chkrap.com

chkrap.blogspot.com

TinoDJ рече...

www.najevtino.com

TinoDJ рече...

www.hibalkan.com

МакВидео рече...

Македонски видео портал за споделување на видеа каде евентуално би се собрала критична маса на видео македонштина.
МакВидео

Branko рече...

www.detector-pro.com

tags: Windows, Linux, Unix, tips and tricks, technology news, software news, tutorials

Darko156 рече...

http://tags.atspace.com - Ukion Tag Generator, sajt-tool za avtomatsko generiranje na technorati tagovi

Gisho рече...

Пушти Глас !
www.MojotGlas.com

Виктор рече...

"Лугархија", дигиталната анархија.
http://ezine.lugola.net

Igorce рече...

http://www.riznica.com.mk/

Сајт за интересни факти, народни поговорки, познати мисли и сл.

Maja D. рече...

http://www.livemeetups.com

Сајт за организирање и одржување веб конфренции. Услугата е бесплатна, со интегриран Skype chat и conference call.
Experience it! :)

Marko рече...

http://astklubkum.xtreemhost.com

Официјална веб страна на Кумановскиот Астрономски Клуб Кокино

Анонимен рече...

Питстоп е сајт каде што секој може да најде по нешто интетресо

tomce рече...

Нов ИКТ сајт
www.debagiraj.com

Анонимен рече...

www.me-chitash.com
разгледајте и можеби ќе се уверите дека е добар сајт за да биде Сајт на Денот.

miki рече...

www.topptc.uuuq.com
Страна за интернет заработка преку PTC сајтови. Доколку не верувате во ваков начин на правење пари видете ги моите видео докази за исплата кои ги снимив

Анонимен рече...

Јурак ОТ Петроф™ Студио.

Анонимен рече...

Сите наградни игри во Македонија, а и сите добитници на наградни игри.
nagradniigri.com.mk

Nikola рече...

Eve uste eden. Se nadevam ke go privlece Vaseto vnimanie. pozdrav do redakcija na Vreme.

Nikola рече...

A da i ja zaboraviv, stranata e: http://travel2macedonia.com.mk

Дарко рече...

http://0.mk/ за кратење на линкови

Гурман™ рече...

www.gurman.mk

Портал за храна и готвење.

Анонимен рече...

http://www.ptcinformation.com/
Форум за PTC (paid-to-click), PTR (paid-to-read), PTS(paid-to-signup) сајтови.
Целта на форумот е полесно да се заработи преку овие сајтови, да се избегнат scam (измама) сајтовите, да се дојде до реферали преку теми за размена на линкови и сл.

Анонимен рече...

http://odgovori.mk

registrator рече...

www.unikatno.com.mk

Online prodavnica za unikatni raboti

Aleksandar Kiselinov рече...

www.entity.mk - професионален Counter-Strike тим, претставник на Македонија во сајбер спортот на светско првенство во Русија.

Анонимен рече...

http://zolta.com.mk

dani_janev рече...

ОКНО - сосема поинаков културно-политички портал!
Нови млади и талентирани колумнисти, многу преводи, квалитетни забавни содржини, барем пет нови статии секој ден...
Вртиме нова страница!
http://www.okno.mk

Dejan рече...

http://oglasuva.me

travel macedonia рече...

Traveling and tourism portal

kliknime.com.mk рече...

Moze da go razgledate Kliknime.com.mk
miskam deka gi ispolnuva site standardi koj se imenuvani od vasa strana Ako dojde do moment da bide objaven za sajt na denot bi ve zamolil da me izvestite bi sakal da go imam toa izdanie od Vreme ;).

Golem pozdrav

Next Time Fan Club рече...

Fan Club na Next Time
http://nexttimefanclub.com

Анонимен рече...

www.friend.mk

Анонимен рече...

riznica.com.mk

Nataly рече...

Kreativno racno sozdraden nakit i aksesoris.....

http://natalyfineart.blogspot.com/

Анонимен рече...

www.tc.mk

Edinstven internet trgovski centar vo Makedonija

Фликр рече...

Сподели ја твојата слика

http://www.flickr.mk

Aleksandar рече...

http://jas.mk

Креирајте го брзо и лесно Вашето CV. Сочувајте го во неколку формати. Одржувајте го up-to-date, зголемете ги шансите да ја најдете Вашата работа од соништата...

Анонимен рече...

Јас биго предлозил порталот www.Vidivaka.com - за пари, секс, фитнес, здравје... мислам дека излезе пред еден месец јас прв пат го отворив пред две недели и од тогаш сум редовен посетител

Анонимен рече...

www.firmimk.com

Бесплатен каталог на македонски фирми организирани во категории

Ljubisha рече...

http://djgkidd.com
Сајт со првиот Хип Хоп форум во Македонија!

Slavica Bitola рече...

www.bitolatourist.info
Многу добра веб страна за Битола. Виртуелна прошетка, богати галерии, видеа ...

Toni рече...

eden web site na radio od Kumanovo

http://www.radiobravo.com.mk

PPK рече...

Блог/магазин за филм,музика,литература,фотографија....

http://kultivo.net/

liquidworm рече...

http://www.zeroscience.mk/

Анонимен рече...

http://0.mk има нова верзија од пред некое време, уште подобри се сега

Turisticki Info Centar - Bitola рече...

www.bitolatourist.info
Oficijalen turisicki portal za bitola

Caramelo™ рече...

http://caramelo.mk

Iki рече...

www.sakamknigi.mk

Нормално... Се прашувам зошто се уште го нема :)

Скутер Манија рече...

http://www.skutermanija.mk

Прв и единствен македонски портал за СКУТЕРИ и ЧЕТВОРОЦИКЛИ

zoran рече...

www.upload.mk

Прв интерактивен он лајн магазин за технолгија и хај тек уреди во МК

Анонимен рече...

Го предлагам www.mafia.mk првата македонска онлајн игра сеуште е во бета верзија но ја најавуваат целосната верзија за недела дена

Maja рече...

Го предлагам сајтот www.soopsti.com македонски твитер сервис и е одличен

Анонимен рече...

Predlagam http://afgantura.wordpress.com/

Анонимен рече...

http://www.rimuvaj.mk/

Анонимен рече...

Можете да го поставите и mystodonia.com

Анонимен рече...

http://minigame.mk

Suzana рече...

http://tvoebebe.com
Сајт за бременост, бебиња итн.

Muzej Bitola рече...

www.bitolamuseum.org

Веб страна на музејот во Битола
Изобилува со виртуелни прошетки, фото галерии, информации за историјата и клултурата во пелагонискиот регион

Анонимен рече...

Го предлагам http://afgantura.wordpress.com/
Приказна за една Авганистанска Авантура или блогот на Томислав Госевски

Анонимен рече...

wwww.ffrm.org.mk

Анонимен рече...

Ви го претставувам новиот портал за забава и релаксација www.boost.mkletl

Анонимен рече...

Ви го претставувам новиот портал за забава и релаксација www.boost.mk

p.s. извинете за пост под пост, имаше грешка во претходниот

blenta рече...

http://znacifudbal.com/

Анонимен рече...

http://kokteli.mk

drenka рече...

http://drenkascrochet.blogspot.com/
Blog za pletenje/heklanje i ostanati racni raboti koi gi izrabotuvam jas i izrabotki na drugi luge koi mene mi se dopagaat

Анонимен рече...

http://macedoniaonline.info