31 јануари 2011

Слушајте ја музиката која ви се допаѓа, едноставно и бесплатно

Дизр” е бесплатен сервис за слушање музика лансиран на 22 август, 2007 година. Сервисот започнал со165.000 песни, а денес брои 4 милиони регистрирани корисници. Во мај 2010 година, сајтот веќе  располагаше со 7 милиони песни.
Бесплатен сервис за слушање радио
Сервисот овозможува задоволување на сечии музички желби, пристапност до тематски радија (хип хоп, рок, електро, џез, диско, хитови, итн), како и пристапување преку мобилен телефон, ајфон, блекбери, или ајпод тач.

Тука може да се информирате за артистите, албумите, песните, да споделувате листи со песни, музички вкусови и расположенија преку заедницата и социјалната мрежа на дизр, како и да откривате нови музички таленти.

Сајтот овозможува неограничено, слободно слушање музички записи, но без можност за нивно преземање. Можно е песните да ги слушате засебно, но и преку тематски веб-радија или т.н. „паметни радија“ кои овозможуваат членовите да започнат од песна која им се допаѓа, да ја стопираат, да прескокнат песна и да слушаат некоја од следните програмирани песни.

Радијата и песните може да ги слушате преку вградено плеерче на кое се наоѓаат опциите за пуштање, стопирање, прилагодување на јачината на гласот и слично.

Сервисот нуди можност и да станете член на заедницата на дизр, со што имате неколку дополнителни привилегии, на пр. креирање на свој профил, креирање на листи со песни, неограничено складирање на МП3...

Дизр  може да го следите на Твитер, на Фејсбук или да го поврзете со вашиот блог.

Дополнување: повремено од корисниците и од авторите
Брзина: брзо
Функционалност: одлична
Дизајн: прегледен
Навигација: нормална
Пребарувач: има
Клучни зборови: има
Јавен бројач: нема
РСС/Атом: нема
Гугл-ранг:  6/10
Политика за приватност: нема
Јазик: англиски, француски, германски, шпански, италијански
Адреса: www.deezer.com

28 јануари 2011

Сите контакти на едно место

Ако и вашите контакти се наоѓаат на неколку различни места на интернет, тогаш „Гист“ е вистинската алатка со која сите нив ќе ги донесете на едно место, при што ќе добиете целосен преглед на вашата лична социјална мрежа.
Сервис кој ви помага да ги донесете сите контакти на едно место
Притоа,  „Гист“ овозможува и автоматско следење на активностите на вашите контакти, така што наместо посебно да ги посетувате социјалните мрежи, тука ќе можете да ги видите најновите ажурирања (постови, твитови или пак статуси) од секој ваш контакт.

За да го користите „Гист“, потребно е да направите своја корисничка сметка. Откако ќе го направите ова, следниот чекор е да ги поврзете вашите сметки за електронски пораки со „Гист“. Притоа сервисот ќе побара дозвола за пристап до истите. Истото ова ќе треба да го направите и со вашите профили на социјалните мрежи, како на пример Twitter и Facebook. Доколку имате контакти и на некое друго место, импортирајте ги и нив.

Откако ќе го креирате вашиот профил, на „таблата“ (dashboard) на „Гист“, ќе ги видите најновите ажурирања од вашите контакти, а во јазичето „People“  ќе може да ги прегледате сите внесени контакти. Сервисот ви овозможува  да ги пребарувате контактите по име, по датумот кога се внесени во „Гист“, а нуди и други корисни опции.

„Гист“ може да го инсталирате и на вашиот мобилен телефон или пак како додаток на вашиот веб прелистувач.

Дополнување: од корисниците
Брзина: брзо
Функционалност: одлична
Дизајн: прегледен
Навигација: нормална
Пребарувач: има
Клучни зборови: има
Јавен бројач: нема
РСС/Атом: нема
Гугл-ранг: 6/10
Политика за приватност: има
Јазик: англиски
Адреса: http://gist.com

27 јануари 2011

Креирајте анимирано слајд-шоу од вашите фотографии

Слајд“ е онлај сервис кој ви овозможува да креирате интересно слајд-шоу од вашите фотографии користејќи веќе уредени дизајни и потоа истото да го споделите преку социјалните мрежи.
Сервис за креирање на слајд-шоу од фотографии
Користењето на Слајд е навистина едноставно. Прво, започнете со качување на фотографии кои сакате да се најдат во вашето слајд-шоу. Истите може да ги преземете од постојните фајлови, од социјалните мрежи или пак само да ги внесете веб-адресите на сликите. Откако ќе го направите тоа, преминете на дизајнирање на слајд-шоуто.  Од десната страна на прозорецот се наоѓаат интересни веќе уредени, анимирани дизајни кои може да ги примените на вашето слајд-шоу.  Освен овие дизајни, може да изберете и некој од понудените теми, позадини, ефекти и сл. Кога сметате дека го имате посакуваниот дизајн, преминете на вториот чекор - зачувување на слајд-шоуто. При првото креирање, во овој чекор ја креирате и вашата сметка на Слајд. Во третиот чекор  креираното можете да го споделите на некоја од социјалните мрежи (Фејсбук, Маспејс, Твитер...).

Следејќи ги истите чекори можете да креирате дизајн и за видео, како и за поединечни слики.

Користењето на сервисот е целосно бесплатно.

Дополнување: од корисниците
Брзина: брзо
Функционалност: одлична
Дизајн: прегледен, интересен
Навигација: нормална
Пребарувач: нема
Клучни зборови: има
Јавен бројач: нема
РСС/Атом: нема
Гугл-ранг: -7/10
Политика за приватност: има
Јазик: англиски
Адреса: www.slide.com

26 јануари 2011

Порција хумор со „The Oatmeal“

Доколку сте моментално нерасположени или ви е досадно, „The Oatmeal“ е вистинскиот сајт кој ќе ви го промени расположението. Тука ќе најдете стрипови и квизови кои добро ќе ве насмеат со нивната хумористична содржина и со иронично прикажаните ситуации од вистинскиот живот.
Сајт со хумористична содржина
Интересно е што сајтот е креиран и одржуван од само еден човек - Метју Инман. Тој е мошне успешен при пронаоѓање хумор во секојдневните, не толку хумористични ситуации. Влијанието кое го имале стриповите на него е очигледно, бидејќи и самиот сајт е еден голем стрип кој тој самиот го изработува.

Некои од поинтересните содржини се однесуваат на: „7 работи кои навистина не мора да ги сликате“, „Што кажува вашата имејл адреса за вашите компјутерски вештини“, „Како веб дизајнот оди по ѓаволите“,  „Зошто верувам дека печатачите се испратени од пеколот“, „Зошто е подобро да се преправаш дека не знаеш ништо во врска со компјутерите“, „3 фази во поседувањето компјутер“ и многу други илустрации кои добро ќе ве насмеат.

Авторот води и сопствен блог кој не е поразличен од другите содржини на сајтот. Сајтот има и секција за онлајн купување на производи како маички, шолји за кафе, налепници, постери и други предмети со сликички од содржината.

Сајтот е објавен на 6 јули, 2009 година, и оттогаш ужива голема популарност со над 20 милиони посети месечно.

„The Oatmeal“ може да го следите на Твитер, на Фејсбук или да се регистрирате за добивате содржини преку имејл.

Дополнување: повремено
Брзина: брзо
Функционалност: одлична
Дизајн: прегледен
Навигација: нормална
Пребарувач: нема
Клучни зборови: нема
Јавен бројач: нема
РСС/Атом: има
Гугл-ранг:  6/10
Политика за приватност: нема
Јазик: англиски
Адреса: www.theoatmeal.com

25 јануари 2011

Научи нешто секој ден

Learn something every day“ е едноставен, но креативен веб-сајт на кој може да најдете интересни информации, за кои можеби никогаш не би помислиле во секојдневниот живот.
Сајт со интересни факти претставени преку илустрации
 Се работи за кратки факти кои преку илустрација, карикатура или интересни сценарија им се пренесуваат на посетителите. Така, на сајтот може да најдете информација дека Дизнииевиот свет е поголем од дури 17 држави, американската химна потекнува од песна која Британците  ја пееле додека пиеле или дека првото ЦД било дизајнирано за 74 минути музика, колку што траела Деветата симфонија на Бетовен.

Секој ден излегува нова илустрација со нова информација. Доколку сакате, можете и вие да поднесете некој факт со праќање е-пошта на следната адреса: fact@learnsomethingeveryday.co.uk.
Сајтот е едноставен, шарен и лесен за навигација.

Дополнување: редовно
Брзина: брзо
Функционалност: одлична
Дизајн: прегледен
Навигација: нормална
Пребарувач: нема
Клучни зборови: има
Јавен бројач: нема
РСС/Атом: нема
Гугл-ранг: 5/10
Политика за приватност: нема
Јазик: англиски
Адреса: www.learnsomethingeveryday.co.uk

24 јануари 2011

Безбедно кликање на веб

Кликни безбедно е српски веб-сајт кој содржински многу наликува на македонско-албанскиот bezbednonainternet.org.mk (internetisigurt.org.mk). Целта на сајтот е подигање на свеста за безбедно користење на интернет од страна на младите, но покрај за нив, наменет е и за нивните родители.
Веб- сајт со содржини за онлајн безбедност
Од посебна категорија се пристапува до материјалите кои можат слободно да се преземаат во PDF. Тука има брошури за родители и за деца, постери и презентации. Најинтересната содржина, која е достапна на сајтот е онлајн играта наменета за децата. Таа ги поставува децата во виртуелна околина, притоа овозможувајќи им да ги тестираат и надградуваат своите знаења за онлајн безбедноста.

Веб-сајтот е изработен од страна на Министерството за телекомуникации и информатичко општество од Србија, а неговите содржини се достапни за понатамошна употреба под лиценца од Криејтив комонс. Сајтот може да се разгледува на латиница и на кирилица. На хрватскиот избор на минатогодишните  VIDI WEB TOP 100 награди го освои второто место во категоријата ExU, веднаш зад македонскиот ИТ портал it.com.mk.

Дополнување: повремено
Брзина: брзо
Функционалност: добра
Дизајн: шарен, детски
Навигација: средна
Пребарувач: нема 
Клучни зборови: има
Јавен бројач: нема
РСС/Атом: нема
Гугл-ранг: 7/10
Политика за приватност: има
Јазик: српски
Адреса: www.kliknibezbedno.rs

20 јануари 2011

Електронско учење за деца

Доколку сакате вашите деца продуктивно да го користат времето поминато на интернет, тогаш веб-сајтот „E-learning for kids“ е вистинското место за тоа. Сајтот нуди содржини кои ќе им помогнат на децата да совладаат одредени области, како на пример: математика, компјутерски вештини, здравје и сл.
Сајт со електронски курсеви за деца
Најголемиот дел од содржините се претставени во вид на интерактивни и анимирани игри кои се прилагодени за различни возрасти на деца. До самиот курс/игра е поставена возраста за која таа содржина е соодветна. Моментално се нудат курсеви од осум области. Па така, децата преку игра ќе можат да научат да бројат и да користат матемаички операции, да ги научат функциите на мозокот и работата на крвниот систем или пак да совладаат основни граматички правила по англиски јазик.

Помошта од родителите ќе биде потребна за објаснување на целите на курсот/играта, бидејќи содржините не се достапни на македонски јазик. Но, бидејќи игрите се едноставни и прилагодени за возраста, јазикот не секогаш ќе е пресуден.

Содржините на веб-сајтот се бесплатни и не е потребна регистрација за да се користат.

Дополнување: од авторот
Брзина: брзо
Функционалност: одлична
Дизајн: прегледен
Навигација: нормална
Пребарувач: нема
Клучни зборови: има
Јавен бројач: нема
РСС/Атом: нема
Гугл-ранг: 6/10
Политика за приватност: има
Јазик: англиски, холандски, француски,
шпански, португалски
Адреса: www.e-learningforkids.org

17 јануари 2011

Сите .мк домени

На адресата perfectflow.org/domeni е достапен сервис на македонски јазик каде може да ги најдете сите досега регистрирани македонски домени.
Сајт со сите регистрирани македонски домени
Се работи за многу едноставен сајт на кој може да ги пребарувате македонските домени во три категории: најнови регистрирани .мк домени, популарни .мк домени  и пребарување на домени по буква.

Во првата категорија се објавуваат по 20 најнови домени. За истите можете да гласате и да придонесете, еден ден, да се најдат во категоријата популарни. Сè што треба да направите е да се позиционирате на нив, со што ќе ви се појави знак - црвено срце. Со кликнување на истото го давате вашиот глас за доменот. Во категоријата популарни се прикажани домените со најголем број на гласови. Како и за претходните, и за овие може да се гласа. Последната категорија овозможува пребарување по буква. Под самата буква стои и бројот на домени кои започнуваат со неа.  Дополнително, може да пребарувате и со внесување на клучен збор.

Така, овој сервис може да ви стане почетна точка за наоѓање и насочување кон одреден .мк домен.

Дополнување: редовно
Брзина: брзо
Функционалност: одлична
Дизајн: прегледен
Навигација: нормална
Пребарувач: има
Клучни зборови: има
Јавен бројач: нема
РСС/Атом: нема
Гугл-ранг: -0/10
Политика за приватност: нема
Јазик: македонски
Адреса: perfectflow.org/domeni

15 јануари 2011

Сајт за идни и сегашни родители

Доколку спаѓате во категоријата идни или сегашни родители, сигурно имате потреба од многу информации поврзани со овој период од животот. „Рингераја“ е македонски портал кој може да ви помогне да пронајдете многу такви информации.
Сајт со информации и совети за сегашните и идните родители
 Се работи за портал организиран во четири главни категории: „Забременување“, „Бременост“, „Бебе“ и „Дете“. Во секоја од овие категории може да најдете статии, видео содржини или пак рубрики поврзани со горенаведените теми. Интересни се и алатките кои можат да се користат: календар на овулација, калкулатор на крвни групи или пак калкулатор на срцеви отчукувања.

Доколку, сепак, не можете да најдете одредени информации во некои од веќе објавените содржини, може да се вклучите на форумите на порталот и да побарате совет од луѓето со слични интереси на вашите. Ако сакате, може да креирате и албум со слики или видео од вашето дете и истите да ги споделите на сајтот.

Сите содржини на порталот се бесплатни. Имате и опција да добивате персонализирани содржини со пополнување на едноставен прашалник.

Дополнување: редовно
Брзина: брзо
Функционалност: одлична
Дизајн: пристоен
Навигација: средна
Пребарувач: има
Клучни зборови: има
Јавен бројач: нема
РСС/Атом: има
Гугл-ранг: -4/10
Политика за приватност: има
Јазик: македонски
Адреса: www.ringeraja.mk

13 јануари 2011

Огласуваме, огласуваат, бараме оглас...

Огласуваме“ е веб-сајт на кој, како што кажува и самото име, може да објавувате и пребарувате огласи од секаков тип, во повеќе категории.
Веб сајт за објавување и пребарување на огласи
Пребарувањето на огласите е навистина организирано. Тие се категоризирани во неколку генерални групи, како: недвижен имот, возила, електронска опрема и други.  Главните категории се понатаму поделени во неколку поткатегории, на кои ако кликнете, ви се отвора прозорец во кој може да ја дефинирате целта на огласот (пр. купувам, продавам, менувам) или пак регионот од каде сакате да најдете одреден оглас. Во секој случај, може да ги пребарувате и сите огласи без никаква спецификација.

Доколку пак сакате да објавите ваш оглас, тоа може да го направите многу лесно. Прво изберете категорија во која сакате да се објави огласот, а потоа пополнете го едноставниот формулар. Во овој дел ќе најдете и препораки за поефикасно огласување.

Сајтот е навистина практичен, функционален и со лесна навигација.

Дополнување: од корисниците
Брзина: брзо
Функционалност: одлична
Дизајн: прегледен
Навигација: нормална
Пребарувач: има 
Клучни зборови: има
Јавен бројач: нема
РСС/Атом: има
Гугл-ранг: 4/10
Политика за приватност: има
Јазик: македонски
Адреса: oglasuva.me

10 јануари 2011

Сите на кафе пауза за заслужена релаксација

Кафе пауза“ е нов, брзорастечки, македонски веб-сајт од забавно-информативен карактер. Тоа што го прави овој сајт различен од останатите македонски портали е сериозниот, аналитичен пристап во написите, авторските текстови базирани на лични истражувања и пријатниот, релаксирачки дизајн.
Веб-портал за релаксација, забава и едукација
Содржините на кафе пауза опфаќаат теми од областа на уметноста, филмот, музиката, технологијата, животот, како и занимливости од секаков тип. Нови написи се објавуваат секојдневно, повеќе пати во текот на денот, а на крајот на неделата се поставува и неделен преглед на најпосетуваните содржини. Две интересни карактеристики на овој сајт се редовните рецепти за интересни кафиња кои многу лесно може да си ги приготвите, како и разните сеопфатни написи во областа на астрологијата.

Сајтот е отворен за читателите преку опцијата за предложување нови содржини, како и за објавување гостински текстови. Кафе пауза може да ја читате и на профилите на Фејсбук и Твитер кои секојдневно се освежуваат.

Дополнување: секојдневно
Брзина: брзо
Функционалност: одлична
Дизајн: модерен, свеж
Навигација: нормална
Пребарувач: има
Клучни зборови: има
Јавен бројач: нема
РСС/Атом: има
Гугл-ранг: 0/10
Јазик: македонски
Политика за приватност: нема
Адреса: www.kafepauza.mk